Kampania Samotność w starości

STOP SAMOTNOŚCI W STAROŚCI

Według anonimowych  ankiet jakie przeprowadziliśmy na ponad 300 seniorach powyżej 60 roku życia samotność oraz wstyd przed aktywizacją  są jednymi z największych problemów seniorów w Gorzowie. Samotność wśród osób starszych w Gorzowie jest ogromnym problemem z którym miasto nie może sobie poradzić. Według naszych statystyk i ponad 10 letniego doświadczenia w pracy na rzecz seniorów w naszym mieście ponad 10 tys. seniorów odseparowało się od życia społecznego i cierpi samotność. Miasto nie prowadzi polityki senioralnej, która miałaby na celu zapobiegnięcie temu problemowi a temat ten nie jest podejmowany ani przez polityków ani przez media. Wzrastająca liczba seniorów oznaczać będzie, że również odsetek samotnych osób starszych będzie coraz większy. Aby temu przeciwdziałać potrzebna jest przemyślana, długoletnia i intensywna kampania zachęcająca już istniejących seniorów do wyjścia z domów, integracji i aktywizacji oraz długofalowa strategia, która zachęcać będzie osoby przechodzące na emeryturę by od razu włączały się w struktury aktywizujące seniorów.

Aby zapobiec samotności wśród gorzowskich seniorów KAS wprowadzi akcje ,,STOP SAMOTNOŚCI W STAROŚCI”. W ramach tej akcji KAS będzie prowadził szeroko zakrojone działania aktywizujące osoby starsze. W ramach tych działań prowadzone będą kampanie zachęcające seniorów do aktywizacji ale również stworzenie dla nich przyjaznej i atrakcyjnej przestrzeni do wyjścia z domu i spędzania czasu z rówieśnikami.

Kompleks Aktywności Seniorskiej w swoich placówkach będzie prowadził dla seniorów różnego rodzaju zajęcia, atrakcje i integracje by seniorzy mogli wspólnie spędzać czas. W kompleksie prowadzone będą m.in. zajęcia integracyjne (gry karciane, szachy, warcaby,  gry planszowe), zajęcia rozwijające (wykłady i warsztaty psychologiczne), zajęcia aktywizujące (wolontariat seniorski, seniorski musical)  oraz rozrywka (np. bingo lub potańcówki). W ramach działań prowadzonych przez KAS dla seniorów otwarta będzie kawiarnia ,,Seniorita”, która stać się ma miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych skierowanych do seniorów. Priorytetem jest dla nas stworzenie miejsca, w którym seniorzy będą czuć się swobodnie oraz organizacja zajęć, które będą dla nich atrakcyjne. Jedną z ważniejszych Niezbędne jest do tego stworzenie poczucia bezpieczeństwa i akceptacji bez których nie dotrzemy do grup najbardziej potrzebujących seniorów. Akcja ta będzie miała na celu dotarcie do tysięcy samotnych seniorów i zachęcenie ich do wyjścia z domu i spędzania czasu razem z innymi.