STATUT FUNDACJI
„Gorzów dla seniorów”
Rozdział I
Postanowienia ogólne
- 1
Fundacja pod nazwą „Gorzów dla seniorów” zwana dalej Fundacją ustanowiona została aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej Elżbiety Małgorzaty Bachalskiej mieszczącej się przy ul. Dzieci Wrzesińskich 1 w Gorzowie Wlkp.
- 2
Fundacja działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku o fundacjach (Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późniejszymi zmianami) oraz postanowień niniejszego statutu.
- 3
Fundacja może prowadzić działalność pożytku publicznego.
- 4
Nazwa Fundacji jest prawnie zastrzeżona.
- 5
Główną Siedzibą Fundacji jest miasto Gorzów Wlkp.
- 6
Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, może również działać poza jej granicami.
- 7
Fundacja może tworzyć oddziały terenowe, zakłady, filie, a także przystępować do spółek, łączyć się
z innymi fundacjami oraz występować jako członek stowarzyszeń.
- 8
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać wraz z innymi nagrodami
i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
- 9
Czas trwania fundacji jest nieograniczony.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji
- 10
- Celem Fundacji jest:
- Wsparcie realizacji programu „Zdrowy Gorzów” w latach 2016-2020
- Promocja i organizacja aktywności obywatelskiej w środowiskach lokalnych, w szczególności na terenach wiejskich.
- Promocja i organizacja wolontariatu
- Wspieranie ekonomii społecznej głównie na terenach wiejskich;
- Działania profilaktyczno-edukacyjne związane z narastającym problemem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży
- Integracja, rozwoju i budowanie silnego lobby III sektora na terenach wiejskich w województwie lubuskim i w całym kraju;
- Wspieranie działań przyczyniających się do rozwoju rynku pracy, zmniejszania liczby
bezrobotnych oraz usuwania negatywnych skutków bezrobocia na terenach wiejskich;
- Działania na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych w tym osób starszych oraz osób niepełnosprawnych;
- Działania na rzecz rozwoju polityki senioralnej
- Promowanie i wspieranie dziennikarstwa obywatelskiego oraz wolnych i niezależnych mediów.
- Popularyzacja kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego.
- Współpraca z ośrodkami działającymi na wsiach, podnoszenie poziomu cywilizacyjnego wsi przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju.
- Organizowanie doradztwa zawodowego i personalnego,
- Prowadzenie działalności na rzecz rozwoju demokracji, społeczeństwa obywatelskiego i ochrony praw człowieka w krajach postkomunistycznych Europy Środkowej i Wschodniej
- Wspieranie rozwoju społeczeństwa informatycznego w Polsce
- Dobroczynność.
- Działalność na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
- Dla osiągnięcia swego celu fundacja podejmuje wszelkie dostępne i zgodne z prawem działania.
W szczególności w zakresie swoich możliwości Fundacja prowadzi działalność nieodpłatną w postaci:
- Działalność wydawnicza, w tym szczególnie wydawanie oraz rozprowadzanie książek, gazet, folderów, broszur, czasopism, form filmowych i dźwiękowych, oraz rękodzieł – realizowane w ramach działalności pożytku publicznego.
- Działalność w Internecie, w tym szczególnie tworzenie i prowadzenie stron WWW, portali, wortali, forów i list dyskusyjnych.
- Wspieranie, tworzenie i wydawanie materiałów promocyjno-edukacyjnych projektów realizowanych przez podmioty III sektora w środowiskach lokalnych
- Organizacja festiwali, wystaw, sesji naukowych, seminariów, imprez i akcji promocyjnych oraz spotkań.
- Prowadzenie warsztatów edukacyjnych oraz szkoleń.
- Działalność artystyczna, projektowa, organizacyjna, informacyjna, edukacyjna, badawcza w zakresie określonym w celach działalności.
- Tworzenie programów TV w zakresie określonym w celach działalności.
- Prowadzenie działań edukacyjnych, szkoleniowych, konferencyjnych, debat.
- Organizacja platform wymiany doświadczeń, poszukiwania partnerstw.
- Promocja alternatywnych metod edukacyjnych, aktywizujących, twórczych.
- Współpraca, w tym techniczna, szkoleniowa, informacyjna, finansowa i rzeczowa, z organami władzy państwowej i lokalnej, organizacjami państwowymi i społecznymi, których działania zbieżne są z celami fundacji lub członkostwo w takich podmiotach.
- Wspomaganie technicznie, szkoleniowe, informacyjnie lub finansowe organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów prowadzące działalność pożytku publicznego
- Inne działania służące realizacji celów statutowych Fundacji.
- Wymiana międzynarodowa, nawiązywanie kontaktów i wspólne działania, z osobami oraz z krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi instytucjami, organizacjami kulturalnymi, oświatowymi, ekologicznymi, rządowymi, samorządowymi i pozarządowymi.
- Dla osiągnięcia swego celu fundacja podejmuje wszelkie dostępne i zgodne z prawem działania. W szczególności w zakresie swoich możliwości fundacja prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego w postaci:
- Działalność wydawnicza, w tym szczególnie wydawanie oraz rozprowadzanie książek, gazet, folderów, broszur, czasopism, form filmowych i dźwiękowych, oraz rękodzieł – realizowane w ramach działalności pożytku publicznego.
- Wspieranie, tworzenie i wydawanie materiałów promocyjno-edukacyjnych projektów realizowanych przez podmioty III sektora w środowiskach lokalnych
- Prowadzenie warsztatów edukacyjnych oraz szkoleń.
- Tworzenie programów TV w zakresie określonym w celach działalności.
- Profesjonalne usługi specjalistów z dziedziny aktywizacji społecznej.
- Najem sprzętu do realizacji akcji planetowych, happeningów, wystaw itp.
- Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może współdziałać z innymi podmiotami polskimi
i zagranicznymi, na podstawie stosownych umów i porozumień, a także podejmować starania o pomoc rzeczową i finansową od polskich i zagranicznych instytucji i organizacji
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
- 11
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski wniesiony przez Fundatora Fundacji wymieniony w akcie notarialnym jej ustanowienia.
- 12
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
- 13
Dochody Fundacji pochodzą z:
- dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego;
- krajowych i zagranicznych darowizn, spadków i zapisów od osób fizycznych i prawnych;
- subwencji i dotacji od instytucji państwowych i osób prawnych;
- środków uzyskanych ze zbiórek publicznych, cegiełek, loterii, aukcji, imprez publicznych oraz odsetek od lokat kapitałowych i papierów wartościowych po uzyskaniu zezwoleń określonych właściwymi przepisami.
Dochody z dotacji, darowizn, spadków i zapisów mogą być użyte na realizację wszystkich celów fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej. Cały dochód organizacji (nadwyżka przychodów nad kosztami) przeznaczany jest na działalność pożytku publicznego.
- 14
Fundacja po uzyskaniu właściwych zezwoleń może posiadać konta w bankach zagranicą, korzystać z usług zagranicznych instytucji finansowych, jak również zlecać obsługę interesów firmom i osobom zagranicznym.
- 15
W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza – i to jedynie wtedy, gdy w chwili składania takiego oświadczenia jest oczywiste, że stan czysty spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
- 16
Zabrania się:
- a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi,
- b) przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach;
- c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
- d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział IV
Organy Fundacji
- 17
Organami Fundacji są Zarząd Fundacji i Rada Fundacji.
- 18
Zarząd Fundacji zwany dalej Zarządem liczy od 2 do 3 osób i jest powoływany przez Fundatora na czas nieokreślony. Członkowie tego organu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- 19
Członkowie Zarządu mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
- 20
Decyzję o wysokości wynagrodzenia Zarządu podejmuje Rada Fundacji. W wypadku, gdy wynagrodzenie dotyczy Fundatora za pracę na rzecz Fundacji nie może ona przekraczać wynagrodzenia członków Zarządu
- 21
Wynagrodzenie Członków Zarządu i pracowników biura Fundacji będzie wypłacane wyłącznie
z wypracowanych środków, bez naruszania zasobów finansowych przekazanych przez Fundatora
- 22
Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą odwołania przez Fundatora, rezygnację Członka bądź śmierci.
- 23
Fundator może stać się członkiem Zarządu i w wypadku woli pozostałych jego członków piastować w nim funkcję by w ten sposób wspierać rozwój Fundacji
- 24
Zarząd wybiera ze swego grona Prezesa i Wiceprezesa.
- 25
Do Zarządu należy reprezentowanie Fundacji na zewnątrz oraz podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do kompetencji Fundatora.
- 26
Zarząd może wyznaczonej osobie udzielić pisemnego pełnomocnictwa do reprezentowania Fundacji na zewnątrz i podejmowania wszelakich decyzji w jego imieniu.
- 27
Uchwały i decyzje Zarządu zapadają zwykłą większością głosów.
- 28
Do ważnego podjęcia uchwały wymagana jest obecność, co najmniej połowy członków Zarządy, w tym prezesa lub Wiceprezesa.
- 29
Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby.
- 30
Prezes Zarządu zwołuje posiedzenie Zarządu z własnej inicjatywy, na żądanie któregoś z członków Zarządu lub Fundatora.
- 31
Reprezentować Fundację na zewnątrz, składać oświadczenia woli w jej imieniu, zawierać umowy, składać inne oświadczenia woli w szczególności w sprawach majątkowych może dwóch członków Zarządu działających łącznie albo jednoosobowo Prezes fundacji lub jednoosobowo osoba wskazana w § 26.
- 32
Do zakresu działań Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji i reprezentowanie jej na zewnątrz,
- sprawowanie zarządu majątkiem Fundacji,
- uchwalanie rocznych i wieloletnich programów działania Fundacji
- podejmowanie decyzji dotyczących przyjmowania działania subwencji, darowizn, spadków
i zapisów, - tworzenie i znoszenie zakładów Fundacji i innych jej jednostek organizacyjnych,
- prowadzenie polityki kadrowej, w tym ustalanie wielkości zatrudnienia, zasad wynagradzania oraz ustalanie wielkości środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji zatrudnionych
w działalności statutowej Fundacji oraz w działalności gospodarczej, - sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji oraz rocznych sprawozdań finansowych
i przedstawianie ich Fundatorowi, - występowanie do Fundatora z wnioskiem w sprawie zmian w statucie, połączenia z inną fundacją lub likwidacją fundacji,
- podjęcie decyzji o rozpoczęciu działalności gospodarczej.
- 33
Rada Fundacji jest organem opiniotwórczym, doradczym i nadzorczym odrębnym od organu zarządzającego i niepodlegający mu w zakresie wykonywania kontroli wewnętrznej lub nadzoru, przy czym członkowie organu kontroli i nadzoru nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej. Nie mogą również być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
- 34
W skład Rady Fundacji, zwanej dalej Radą wchodzi od 2 do 5 osób. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tą funkcje lub dla rozszerzenia składu Rady powołuje swą decyzją Rada.
- 35
Członkowie Rady mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów poniesionych podczas pracy, jako Członek Rady.
- 36
Kadencja członka Rady trwa dwa lata. Członkostwo w Radzie Fundacji wygasa z chwilą śmierci, złożenia rezygnacji, sądowego pozbawienia praw publicznych lub utraty zdolności do czynności prawnych oraz odwołania. Odwołanie Członka Rady Fundacji może nastąpić w przypadku zaistnienia innych niż wskazane powyżej okoliczności, które w sposób długotrwały uniemożliwiają bądź w znaczny sposób utrudniają pełnienie funkcji przez Członka Rady Fundacji albo powodują utratę zaufania do danego Członka Rady.
- 37
Członkowie Rady mają obowiązek brania czynnego udziału w pracach Fundacji i popularyzowania jej celów.
- 38
Wszyscy członkowie Rady mają równe prawa i obowiązki.
- 39
Rada pracuje na posiedzeniach zwoływanych przez Przewodniczącego Rady lub Fundatora, nie rzadziej niż dwa razy w roku.
- 40
Posiedzenie Rady jest ważne, jeżeli wszyscy jej członkowie zostali powiadomieni o miejscu i terminie oraz porządku obrad.
- 41
W posiedzeniach Rady może uczestniczy przedstawiciel Zarządu Fundacji i Fundator.
- 42
Przewodniczący Rady i Wiceprzewodniczący wybierany jest przez członków Rady zwykłą większością głosów na pierwszym zebraniu nowej kadencji.
- 43
Uchwały zapadają zwykłą większością głosów, a przy równej ich liczbie decyduje głos Przewodniczącego, z tym, że dla prawomocności wymagana jest obecność, co najmniej połowy członków Rady, w tym Przewodniczącego Rady lub jego zastępcy.
- 44
Z posiedzeń Rady sporządzany jest protokół.
- 45
W posiedzeniu Rady mogą uczestniczyć z głosem doradczym zaproszone osoby.
- 46
Do kompetencji Rady Fundacji należy:
1. Występowanie z wnioskami dotyczącymi działalności Fundacji do Zarządu lub Fundatora.
2. Opiniowanie i zatwierdzanie wieloletnich i rocznych programów opracowanych przez Zarząd Fundacji,
3. Wyrażanie opinii w sprawach przedłożonych jej przez Zarząd,
4. Opiniowania i zatwierdzanie sprawozdań z działalności Zarządu,
5. Podejmowanie inicjatyw w celu gromadzenia środków na cele Fundacji,
6. Opiniowanie i zatwierdzanie wszelakich zmian wprowadzanych do statutu, ,
7.Występowanie do Zarządu i Fundatora z wnioskiem o przyznawanie odznak, medali honorowych i wyróżnień dla osób fizycznych i prawnych zasłużonych dla Fundacji.
8. Odwołanie Członków Zarządu po akceptacji tej decyzji przez Fundatora i podejmowanie decyzji o wysokości wynagrodzenia dla członków Zarządu za ich pracę.
Rozdział V
Zmiana Statutu i celu Fundacji
- 47
Fundator może zmienić cel Fundacji lub jej Statut, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii Zarządu i Rady Fundacji.
Rozdział VI
Postanowienia końcowe
- 48
Decyzję o likwidacji podejmuje Fundator na wniosek lub po zasięgnięciu opinii Zarządu i Rady Fundacji.
- 49
Majątek pozostały po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, na rzecz instytucji wskazanych przez Fundatora w celu kontynuowania realizacji działań prospołecznych.
- 50
Likwidację przeprowadza Zarząd Fundacji.
- 51
Ministrem sprawującym nadzór nad Fundacją jest Minister Pracy i Polityki Społecznej.
- 52
Statut wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji przez Krajowy Rejestr Sądowy.